Biz Kimiz?

Dimak Dergisi, Ankara Çerkes Derneği Gençlik Komisyonu üyeleri tarafından Kasım 2011’de Ankara’da kurulmuştur. Dernekte bir yayın organının eksikliğini hisseden gençler bu dergiyi başlatmışlardır. Yinal Kozok başkanlığındaki yönetim kurulu ve hayırseverler tarafından maddi olarak desteklenmiştir. Bağışların tamamını Çerkes hayırseverlerden alan dergi, Gençlik Komisyonundan ve Dernek Yönetiminden ayrı kendi içinde özerk bir yapıya sahiptir.

İsim;

Derginin ismi “Dimak” Adigece’nin doğu diyalekti olan Kabardey lehçesinde “Sesimiz” anlamına gelir. Çerkes toplumunun yapısından kaynaklanan hiyerarşik düzenden dolayı sürekli susmaya ve dinlemeye mahkum edilen Çerkes gençlerinin seslerini özgür bir şekilde duyurmalarında ön ayak olmak için kurulan dergi, bu amacını derginin isminde simgelemiştir.

Ди Макъ (Dimak), Çerkes gençlerinin özgür sesidir.

Dimak Logosu

Dimak Logosu

Logo;

Derginin logosu ди Макъ yazısını içermektedir. Logonun anavatanda kullanılan alfabeyle yazılmasının sebebi, bizim hiçbir zaman anavatanımızı ve anavatandaki kardeşlerimizi unutmayacağımızı belirtmektir. Ayrıca yaşadığımız topraklarda aslında bizim Türk, Arap, Rus  vs. olmadığımızı bir şekilde anlatmak ve asimileci yönetimlere karşı çıkmaktır.