Valeri Hatıjukov Suriyeli mültecilere kolaylık istedi

Hatıjukov Suriyeli Çerkeslerin statüsünün yasallaştırılmasını istedi.

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkesi Başkanı Valeri Hatıjukov dün, ülke başkanlığı görevini geçici olarak yürütmekte olan Yuri Kokov’a başvurusunda Rusya Federasyonu bölgesinde bulunan Suriyeli mültecilerin statüsünün yasallaştırıllmasına yardımcı olmasını istedi.

Kokov’a başvurusunda Hatıjukov son zamanlarda kendilerine ve diğer mercilere Suriye’yi terketmek isteyen Çerkeslerden gelen başvuruların sayısının arttığını kaydetti.

Hatıjukov başvuru mesajında “ Bir çoğunun sürekli ikamet belgesi alma ve belgenin süresini uzatma, geçici ikamet belgesi alma konusunda, vize sürelerini uzatamamaya ve Suriye pasaportlarının süresini uzatamamaya bağlı olarak sorunları oluyor. Öncelikli olarak bu da Suriyeli devlet kurumlarının gerekli belgeleri zamanında veremeyeşine ve savaşa bağlı olarak çalışamayışlarına bağlı” dedi.

Bununla birlikte Kabardey-Balkar göç hizmeti de Hatıjukov’in iddiasına göre Suriyeli Çerkeslerin bu problemlerini önemsemeden Rusya’dan çıkışlarını istiyor.

Hatıjukov’un düşüncesine göre Rusya Federasyonu Suriyeli Çerkesleri sorunları ile başbaşa bırakıyor ve Ukraynalı mültecilere yönelik yapılan yardıma benzer gerçek yardımlar sunmak için herhangi bir önlem de almıyor.

ajanskafkas.com