IKKD - AÇD DOSTLUK BULUŞMASI

Geçtiğimiz hafta sonu (20-21 Aralık 2014) Ankara Çerkes derneği geçleri İstanbul Bağlarbaşı derneği gençlerini misafir etti. Gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen bu dostluk buluşması hayli ilgi gördü.

2014 ün mayıs ayında İstanbul  Kafkas Derneği’nin Ankara Çerkes derneği gençlerini İstanbul’a davet etmesiyle başlayan bu dostluk, ikinci bir buluşmayla pekiştirilmiş oldu. Birlikte geçirilen bu iki gün her iki dernek içinde oldukça önemliydi. Cumartesi günü saat 10 civarında yola çıkan İstanbul derneği gençlerini Ankara da heyecan dolu bir kalabalık bekliyordu.

Cuma gününden hazırlıklar başladı. Bütün gençler misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için uğraşıyordu. Cumartesi günü gençlerin bir kısmı Ankara girişinde İstanbul'dan gelen dostlarımızı karşıladı. Konvoy halinde Ankara Çerkes derneğine gelindiğinde manzara görülmeye değerdi. Yaklaşık 100 genç ve dernek büyükleri heyecanla misafirlerini bekliyordu. Uzun süren bir selamlaşma faslından sonra, bir yandan hazırlanan atıştırmalık yiyecekler yenirken bir yandan da gençler birbirini tanıyor, zaten tanışık olanlarda hasret gideriyordu. 

İKKD getirdikleri hediyeyi takdim ettiler ve memnuniyetlerini belirttiler. Zexese ve oyunlara geçilmeden önce İki derneğin gençlik grupları üyeleri bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Anavatanda Çerkes aktivistlerinin maruz kaldığı baskılara karşı çıkmak ve 21 Mayıs ve Tij İlkay misafirhanesi projesi için ortak çalışma kararı alındı. Ortak haraket edebilmek adına ortak bir mail grubu oluşturuldu. Genel olarak ulaşılan nokta ortak hareket etmek, birlik olmak ve bu birlikteliğe diğer dernekleri de katarak daha güçlü bir siyaset izlemekti.  

Toplantıdan sonra akşam yemeği yenildi ve ardından 200 kişilik muhteşem bir düğün halkası oluşturuldu. O kadar genci o salonda bir arada görmek umut vericiydi. Oldukça eğlenceli bir düğünün ardından zexese geçildi ve kültürümüze dair çeşitli oyunlar oynandı. Yoğun geçen bir günün ardından misafirler dinlenmek üzere evlere bırakıldı. Pazar günü Ankara'nın tarihi mekanlarından biri olan Hamamönü’nde yine hep birlikte yapılan kahvaltının ardında kısa bir düğün yapıldı. Sonrasında bir saatlik serbest zamanda Hamamönü'nün tarihi sokaklarında gezildi, çeşitli gruplar halinde oturulup sohbetler edildi. Hamamönü'nden ayrılmadan önce o anı ölümsüzleştirmek için toplu bir fotoğraf çekildi ve derneğe geçildi. Misafirler yolcu edilmeden önce psıhalive ikram edildi. Veda vakti geldiğinde Ankara derneği gençleri hazırladıkları hediyeyi İstanbul gençlerine takdim ettiler yapılan veda konuşmasının ardından misafirler İstanbul’a uğurlandı.

AÇD Gençlerini İstanbulda ağırlayan İKKD Genç'e ve gençlere olan desteklerini hiçbir zaman aksatmayan İKKD ve AÇD yönetim kurulu üyelerine ve başkanlarına sonsuz şukranlarımızı sunarız. 

Fotoğraf: Yalçın Erdoğan , Fatih Ersem

Haber: Sevnur Coşkun