Beslan Varouka'nın Hikayesi

beslanvarouka

Nisan 2013 yılında Ediz Polat veİrem Yener ile Dimak Dergisi adına nizip konteyner kampında yaşayan Çerkesleri ziyaret ettiğimizde beni en çok etkeleyen olay "beslan varouka" ile tanışmamdı. 
Küçük Beslan golan tepeleri yakınlarında beer ajam köyünde doğmuştu, Küçük Beslan'in ilginç hikayesini babasının anlatımıyla paylaşıyorum:

" Olayların başlamasının ardından Özgür Suriye Ordusu’nu kovalayan Suriye Arap Ordusu güçleri köylerimize saldırdı. Biz de köyün diğer sakinleri gibi yeraltı sığınaklarına girdik. Sığınakta 4 zorlu gün geçirdikten sonra evimden bazı eşyaları almak için döndüm ve gördüm ki evlerimiz yerle bir olmuş. Sığınağa döndüğümde 9 aylık hamile olan eşimin doğum aşamasına girdiğini gördüm.

Birleşmiş Milletler'i, Kızılay’ı, Sağlık Bakanlığı’nı aradık ama hiçbiri bulunduğumuz yere ambulans gönderemedi. Bu durum tam sekiz gün sürdü. Sekizinci günde -saldırıların en yoğun olduğu gün- saat 17.00 civarlarında eşim artık doğum yapacaktı ve sığınakta kalan 71 kişilik grupta kimse doğum yaptırmayı bilmiyordu. Orta yaşlı bir hanım, eşimi sakinleştirmek adına daha önce doğum yaptırdığını söyledi, eşim de çaresizce ona güvendi. Gece saat 11’de -bombaların çok yoğun düştüğü bir saatte- eşim çocuğumuzu doğurdu. Orada olanlar, doğum hakkında bir şey bilmemelerine rağmen doğuma katkıda bulundular ve çocuğumuz sağ salim doğdu. Bu, hayatta kalma ümidini yitiren 71 kişiyi adeta hayata bağladı.

wotey

Bir gün dinlendikten sonra sığınaktan çıkma kararı aldık. Şansımıza o gün çok sis vardı. Sisten faydalanarak -bir gün önce doğum yapan eşim dâhil- çamurların içinde 4 kilometre yürüdük, başka bir Çerkes köyüne geldik. Orada durumun bir öncekinden daha kötü olduğunu gördük. Ardından üçüncü bir Çerkes köyüne sığındık, inanılır gibi değil ama durum hepsinden kötüydü. En sonunda Türkiye’ye sığınmaya karar verdik ve Lübnan üzerinden bu kampa geldik. Böylece küçük “Beslan” Suriye’deki savaşa inat doğmuş oldu. Bugün Beslan 5 aylık ve Allah’a şükür sağlığı yerinde".

Doğumdan sadece bir gun sonra bebeği kucağında yağmur, çamur demeden kilometrelerce yürüyen ve Beslan'nın hayatını kurtaran * "Um Beslan, önünde saygıyla eğiliyorum.

* Um beslan, Beslan'nın annesi demek Arapça'da, araplar insanları kendi isimlerinden ziyade Um veya ebu eklerini en büyük erkek çocuklarının adindan once koyarak bir birilerine hitap ederler.

Bislan jalouqa
Dimak Dergisi 9.sayı nisan 2013